OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 31.07.2019 13:13:16 

BALTSTAV

Cementový a anhydritový poter

 

 

 

Poter je vrstva, ktorá sa nachádza pod podlahovou krytinou (nášľapnou vrstvou). Je to dôležitý prvok v skladbe podlahy, ktorý zabezpečuje rôzne dôležité vlastnosti, napr. rovný povrch, odolnosť proti oteru, pevnosť, tvrdosť, tepelnú vodivosť a pod. Najčastejšie používaným spojivom v poterových zmesiach je cement (cementové potery) a sadra bez obsahu kryštalickej vody (sadrové – anhydritové potery).

Klasické potery na báze cementu nevytvárajú pri aplikácii samovoľne vodorovný povrch, preto ich do roviny vyrovnávame latou a napokon vyhladíme oceľovým hladidlom. Liate potery sú najčastejšie na báze sadry. Pri aplikácii majú tekutú konzistenciu, takže ich stačí len nahrubo roztiahnuť a pri dodržaní technologických postupov samovoľne vytvoria vodorovný povrch.

Cementový poter

Klasické cementové potery sa kladú na danú plochu, následne sa rozprestierajú latou do roviny a vyhladia oceľovým hladidlom. Práca s klasickým poterom je o niečo náročnejšia a vyžaduje si istú zručnosť. V prípade väčších plôch sa nie vždy podarí dosiahnuť požadovanú rovnosť povrchu a následne sa potom vyžaduje ďalšia vrstva samonivelizačnej stierky. Cementové potery sú vhodné aj pre podlahové vykurovanie, ako aj pre vlhké prevádzky.

  • zvyčajne sa ukladá v hrúbke 20 až 50 mm
  • podklad, na ktorý sa bude cementový poter ukladať, musí byť pevný, bez uvoľňujúcich sa častíc, zbavený prachu a nečistôt, dostatočne vyzretý, bez zvyškov starých náterov a lepidiel, dostatočne drsný, s otvorenými pórmi a bez trhlín

Anhydritový poter

Sadrové (anhydritové) liate potery pri vylievaní samovoľne vytvárajú vodorovný povrch. Poter sa kladie v tekutej konzistencii, nahrubo sa roztiahne a upraví predpísaným spôsobom. Jednoduchšie spracovanie umožňuje rýchlejšiu realizáciu väčších plošných výmer. Pred liatím poteru je potrebné starostlivo pripraviť podklad. Materiál počas zrenia vykazuje iba veľmi malé objemové zmeny.

Ako plnivo v nich slúžia piesky alebo jemné štrky. Veľkosť štrkových zŕn ovplyvňuje minimálnu hrúbku poterovej vrstvy, napr. pri veľkosti zrna 2 mm môže byť minimálna hrúbka poteru už 10 mm, pri zmesiach s plnivom veľkosti 4 mm to už je 25 mm.

  • Samonivelizačný efekt uľahčuje prácu a šetrí čas. 
  • Sadrové potery sú vhodné aj na podklady s podlahovým vykurovaním.